Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
05.12.2024 року Верховна Рада України у першому читанні прийняла за основу проект Закону України «Про суд присяжних» та проект Закону України про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» у зв’язку із прийняттям Закону України «Про суд присяжних».
Комітету Верховної Ради України з питань правової політики доручено доопрацювати зазначені законопроекти з урахуванням пропозицій і поправок.
Присяжним може бути громадянин України, який досяг двадцяти одного року, і постійно проживає на території, на яку поширюється юрисдикція відповідного суду.
Не можуть бути присяжними обмежено дієздатні або недієздатні особи, особи, які перебувають на обліку в наркологічному, психоневрологічному закладах, особи, які мають незняту чи непогашену судимість, або які є учасниками кримінального провадження, державні службовці, священнослужителі, адвокати, нотаріуси, особи, які не володіють державною мовою та ряд інших категорій громадян.
Присяжний залучається до здійснення правосуддя у складі однієї Лави суду присяжних на строк розгляду лише однієї судової справи.
Посадові особи та керівники підприємств, установ та організацій зобов’язані за запитом територіального управління Державної судової адміністрації надати необхідну інформацію для складання списків кандидатів у присяжні.
Формувати та вести Реєстр кандидатів у присяжні буде Державна судова адміністрація на підставі даних Державного реєстру виборців та інших державних реєстрів.
Головуючий суддя, який отримав у провадження справу, яка підлягає розгляду судом присяжних, протягом одного робочого дня направляє заявку до територіального управління Державної судової адміністрації про виклик до суду кандидатів у присяжні.
В свою чергу, територіальне управління Державної судової адміністрації за допомогою автоматизованої системи шляхом випадкового/сліпого автоматизованого відбору формує та направляє судді список кандидатів до Лави присяжних. За 10 календарних днів до початку судового засідання суд рекомендованим поштовим відправленням надсилає кандидату в присяжні письмове запрошення та Анкету кандидата у присяжні.
Роботодавець зобов’язаний вивільнити кандидата в присяжні і присяжного від роботи на час виконання ним обов’язків зі здійснення правосуддя. За присяжними на час виконання ними обов’язків у суді за місцем основної роботи зберігаються всі гарантії та пільги, визначені законом. Час виконання присяжним обов’язків у суді зараховується до всіх видів трудового стажу.
Усі питання, які пов’язані з увільненням кандидатів у присяжні від участі в доборі до складу Лави присяжних або із самовідводом, вирішує суддя, який головує в судовому засіданні.
Присяжний має право отримувати грошову винагороду і фінансове відшкодування. За час виконання ним обов’язків у суді виплачується грошова винагорода, розрахована з посадового окладу судді місцевого суду з урахуванням подобового фактично відпрацьованого часу. Присяжним відшкодовуються витрати на проїзд і наймання житла, а також виплачуються добові.
Передбачається, що головуючий суддя у випадку визнання судом присяжних підсудного винним у вчиненні злочину, тобто на підставі вердикту Лави присяжних про винуватість особи, виносить вирок з визначенням міри покарання, або виносить виправдувальний вирок у випадку визнання судом присяжних підсудного не винним у вчиненні злочину (на підставі вердикту Лави присяжних про невинуватість особи).
Участь присяжних в судовому розгляді закінчується після проголошення вердикту Лави присяжних.
Закон Про суд присяжних набере чинності з початку нового бюджетного року після дня опублікування. Протягом двох років з дня набрання чинності цим Законом судове провадження в суді першої інстанції здійснюється судом присяжних лише щодо особливо тяжких злочинів, встановлених частиною третьої статті 31 Кримінального процесуального кодексу України, якщо за вчинення такого злочину передбачено покарання у вигляді довічного позбавлення волі.
Проект Закону про суд присяжних
Пресслужба
Слов’янського міськрайонного суду Донецької області