flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Алгоритм дій в разі інтернет-шахрайства

08 лютого 2022, 11:02

Юристка Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Марія Кучер підготувала покроковий алгоритм дій, що робити у випадку інтернет-шахрайства.

Зміст поняття «інтернет-шахрайство» розкривається в контексті статті 190 Кримінального кодексу України (далі – КК України), де зазначається, що шахрайство − це заволодіння чужим майном або придбання права на майно шляхом обману чи зловживання довірою.

Якщо Ви стали жертвою шахраїв Вам необхідно: звернутись із заявою до правоохоронних органів про вчинення кримінального правопорушення.

1 липня 2020 року набрали чинності зміни до КК України, відповідно до яких усі кримінальні правопорушення поділяються на злочини та кримінальні проступки.

Шахрайство відповідно до частини першої статті 190 КК України класифікується як кримінальний проступок, за вчинення якого передбачена кримінальна відповідальність у вигляді штрафу від двох тисяч до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи строк від двохсот до двохсот сорока годин, або виправні роботи на строк до двох років, або обмеження волі на строк до трьох років.

Водночас згідно з частиною третьою статтею 190 КК України шахрайство, вчинене у великих розмірах, або шляхом незаконних операцій з використанням електронно-обчислювальної техніки, класифікується вже як злочин та карається позбавленням волі на строк від трьох до восьми років.

Одним із видів інтернет-шахрайства визначають фішинг, метою якого є отримання доступу до конфіденційних даних користувачів. Це схема, за допомогою якої шахраї, користуючись довірливістю або неуважністю людей, змушують їх самостійно розкривати особисту інформацію про себе для наступного її використання у зловмисних цілях. 

Якщо ви стали жертвою інтернет-шахрайства, варто звернутись до управління/відділу протидії кіберзлочинам Департаменту кіберполіції Національної поліції України у відповідній області: https://cyberpolice.gov.ua/stopfraud/, або направити електронне повідомлення про вчинення кримінального правопорушення: dn@cyberpolice.gov.ua.

Для проведення ефективного розслідування необхідно зібрати всі докази, які б підтверджували факт вчинення особою даного кримінального правопорушення. Це можуть бути активні посилання на вебсайт, виписка з банку про проведений платіж, квитанції про оплату, а також знімки екрана із різних соціальних мереж тощо.

Якщо кошти на рахунок інтернет-магазину переведено через платіжну систему, необхідно:

  • повідомити про це службу підтримки даної платіжної системи;
  • повідомити адміністратора вебсайту про факт вчинення шахрайських дій для блокування сторінки цієї особи.

Статтею 1212 Цивільного кодексу України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов’язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов’язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Відтак, ви можете звернутись із позовною заявою до суду про повернення безпідставно набутих коштів до власника банківського рахунку, на який здійснено зарахування коштів.

 

Джерело: Безоплатна правова допомога

 

 

 

Пресслужба  

Слов’янського міськрайонного суду Донецької області 

Читайте нас  та ставте запитання у соціальній мережі Facebook